EQUATIONS Doodle Math - Interactive Notebooks (Guided Notes)

Rated 4.89 out of 5, based on 30 reviews
30 Ratings
Exceeding the CORE
5.5k Followers
Grade Levels
6th - 8th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
10 pages
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Exceeding the CORE
5.5k Followers
Also included in
  1. * Featured in the TPT Newsletter * Best Seller *7th Grade Math STANDARD BASED Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, Guided Notes available to PRINT AND DIGITALThis is a GROWING BUNDLE
    Price $159.00Original Price $212.00Save $53.00
  2. EQUATIONS & INEQUALITIES Unit Resource BUNDLE (Task Cards, Error Analysis, Problem Solving Graphic Organizers, Notes, Homework Practice, Maze, Riddle, Coloring PageThis BUNDLE includes 40 task cards, 10 error analysis activities, 10 problem solving graphic organizers, 6 homework practice workshe
    Price $19.20Original Price $24.00Save $4.80
  3. This is a Middle School MATH GROWING BUNDLE of 6 - 8 GRADE MATH Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Guided Notes, Classwork and Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Color by Number Pages {OVER 187 Resources}...... PLUS ALL FUTURE 6-8th G
    Price $449.00Original Price $643.00Save $194.00
  4. Have your students use these 7th Grade Math Guided Notes to review key ideas and essential vocabulary. This GROWING BUNDLE includes guided notes for 31 skills (over 150 questions, including skills practice and word problems). An ANSWER KEY has been provided for all pages. Did you know:Guided notes a
    Price $29.00Original Price $36.50Save $7.50

Description

Have your students use these EQUATIONS Guided Notes to review key ideas and essential vocabulary .

Guided Notes aid in student focus, concept retention, engagement and creativity. Using this resource will allow students to synthesize this math concept and create their own tangible connections in their notes.

Guided Notes Includes:

__ Key Ideas with Verbal & Numerical Examples

__ Essential Vocabulary with Definitions

__ Skills Practice Questions and Real-World Word Problems

__ Completed Examples of Guided Notes

Topics Included:

* Page 1 - Solve Equations using Addition and Subtraction

* Page 2 - Solve Equations using Multiplication and Division

* Page 3 - Solve Two-Step Equations

How to Use:

Students answer the questions, and then color or embellish the pages. I have my students glue these notes in their 'Math Study Guides' (a composition notebook). This resources is also perfect for Interactive Note Books as they are sized to fit and include cut lines.

This resource is included in my EQUATIONS & INEQUALITIES RESOURCE BUNDLE.

Common Core Aligned:

*7.EE.3 - Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically.

*7.EE.4 - Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities

Get all of my 7th Grade Resources! 7th Grade MEGA-BUNDLE (Save 20%)

More EQUATIONS & INEQUALITIES Resources:

* ERROR ANALYSIS

* TASK CARDS

* PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZERS

* HOMEWORK PRACTICE WORKSHEETS

* MAZE, RIDDLE & COLORING ACTIVITY

More 7th Grade Review:

* 7th Grade Math Common Core TASK CARDS { BUNDLE }

* 7th Grade Math Common Core ERROR ANALYSIS { BUNDLE }

* 7th Grade Math Common Core PROBLEM SOLVING with GRAPHIC ORGANIZER { BUNDLE }

* 7th Grade Math Common Core WEEKLY/DAILY REVIEW WARM-UPS

* 7th Grade Math Common Core STANDARDS-BASED ASSESSMENTS

If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

FOLLOW me on Pinterest!

© Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

Total Pages
10 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.
Solve word problems leading to equations of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 = 𝘳 and 𝘱(𝘹 + 𝘲) = 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
Solve word problems leading to inequalities of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 > 𝘳 or 𝘱𝘹 + 𝘲 < 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.

Reviews

Questions & Answers

5.5k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up