Economics of One Unit - Math Activity

Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Economics of One Unit - Math Activity
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

71 KB
Share
Product Description
This math activity walks students through the process of how firms determine the economics of one unit. However, this usually turns out to be one of the more "interesting" activities for students, because it involves something they love--brownies. Note: If you love the activity, I have three other "products" that I can email you for free in exchange for some happy reviews!

Here's the intro:

"The owner of a local bakery, Tasty Treats, in Brooklyn, New York has asked your consulting firm to help launch a new product, Breezy Brownies.
You and your group must do some shopping—and the math—to determine all the necessary figures to make this a profitable product for the Tasty Treats bakery. In addition, you will need to do some market research and develop a marketing plan to make sure that the new product is in demand and economically successful."

This was designed for an introductory unit for a 12th grade Economics course, but it can certainly be adopted for a variety of courses and needs. Might be great for a home economics course.
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

Joel Troge

35 Followers
Follow
More products from Joel Troge
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up