End of the Year Math Activities Summer School Curriculum

Rated 4.88 out of 5, based on 1659 reviews
1.7k Ratings
;
Grade Levels
3rd - 4th
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
300 pages
$6.40
List Price:
$8.00
You Save:
$1.60
$6.40
List Price:
$8.00
You Save:
$1.60
Share this resource
Report this resource to TPT

What educators are saying

This was a great resource to help my 3rd graders practice their math facts. I saw great improvement after using this. I wish I would have found this resource sooner!
I will be using this to help my students master their multiplication facts in an ENGAGING way! This will be perfect.
Also included in
  1. Looking for a fun and engaging way to help your students improve their math fact fluency? Look no further than our Karate Math Facts Fluency Incentive Program for Multiplication and Division Practice!Developed with brain research in mind, this program introduces just a few new facts each day, allowi
    Price $10.24Original Price $16.00Save $5.76
  2. Master basic math facts with the Kicking It Math Fact Fluency Program! This karate-themed resource is designed to make math fact practice engaging and effective. With flashcards for math facts up to 20, this program covers addition, subtraction, multiplication, division, and factors. By using brain
    Price $14.80Original Price $37.00Save $22.20
  3. This 4th Grade Math BUNDLE includes everything you need to teach 4th grade math! This money saving bundle includes my best selling math resources for fourth graders including a 4th Grade Daily Math Review, Kicking It Math Math Fact Practice, 4th Grade Mental Math, and a 4th Grade Math Journal.What'
    Price $39.00Original Price $78.00Save $39.00
  4. This BUNDLE includes everything you need to teach third grade math!Daily Math ReviewMath Fact Practice Multiplication and DivisionMental MathMath JournalWinter Math CentersPlease take a look at the previews for each of the resources in this bundle to see exactly what you'll get.NOTE: This is a GROWI
    Price $22.80Original Price $57.00Save $34.20
  5. This BUNDLE includes everything you need to teach 5th grade math!Daily Math ReviewMath Fact Practice Multiplication and DivisionMental MathMath JournalPlease take a look at the previews for each of the resources in this bundle to see exactly what you'll get.NOTE: This is a GROWING BUNDLE. As I add m
    Price $26.50Original Price $53.00Save $26.50
  6. This BUNDLE includes everything you need to teach 6th grade math!Math Fact Practice Multiplication and DivisionMental MathMath JournalDaily Math Review Please take a look at the previews for each of the resources in this bundle to see exactly what you'll get.NOTE: This is a GROWING BUNDLE. As I add
    Price $25.50Original Price $51.00Save $25.50

Description

Are you looking for an engaging and effective way to help your students master multiplication facts and improve their math fact fluency? Look no further than Kicking it! Math, the karate-themed program that makes math fact practice fun and exciting!

Kicking it! Math is designed based on brain research, introducing only a few new multiplication facts each day to help your students learn at a steady and manageable pace. With both written and oral practice included, your students will engage with multiplication facts in a way that ensures retention and understanding.

The Kicking it! Math program also provides independent and partner fact practice, keeps math fact practice organized, and serves as a quick math fact assessment tool. Plus, with its motivational belt system, your students will be eager to master their multiplication facts to earn belts and become math fact champions!

Whether you're teaching in class or at home, Kicking it! Math only requires 5-10 minutes a day to incorporate into your math block. With this program, your students will build their math fact fluency and confidence in no time.

Looking for even more value? Check out our Kicking it! Math Fact Bundles, which include all operations (addition, subtraction, multiplication, and division) in one convenient bundle. Save over 50% by purchasing all operations, or save 20% by purchasing the Multiplication and Division Bundle.

SAVE MORE WITH THE KICKING IT MATH FACT BUNDLES!!!

BUNDLE AND SAVE $$!

Click here to SAVE over 50% by buying ALL operations (Addition, Subtraction, Multiplication, and Division) in one convenient Bundle.

Save 20% by buying the Multiplication & Division products together with my Multiplication and Division Kicking It Math Bundle


So why wait? Help your students become math fact pros with Kicking it! Math today!


THIS RESOURCE INCLUDES:

* Directions/Tips for each page

* Color Photos and Examples

* 26 Different Multiplication Timed Tests 0-12 with Answer Keys (math facts fluency timed tests) as well as differentiated versions with fewer problems.

* Multiplication Letter to Parents Explaining Program

* Multiplication Fact Rings

* Math Facts Flash Cards along with directions for use to maximize fact mastery

* Teacher and Student Tracking Sheets

* Belt Beads for Each Level

* Wall Hanging for Tracking Class Progress

* 4 Games for Additional Practice

* Greater diversity in the clip art

* Certificates for passed levels

View the preview to see everything included.

Check out this blog post to see how I use this program in my classroom.

WHAT TEACHERS LIKE YOU HAVE SAID ABOUT KICKING IT MATH

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Angela T. said, “I can't wait to use this resource. I believe it will motivate my pupils, especially the ones with concentration problems. The graphics are very appealing, the connection to karate belt levels is a brilliant idea and the whole pack has been well thought-out and prepared. I like the way pupils help each other to learn and that they are able to learn at their own pace as well as able to challenge themselves to reach the next level. Thank you so much!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Johanna V. said, “My students are obsessed with Karate Math! They are so excited to practice and work to beat their score or pass the next test. When I forget to do it, they remind me."

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Happy Little Thinkers said, “I have been looking for a way for my students to master math facts without comparing them to each other. I love using the dog tags to measure student growth and keep it personal. I also love how we are not focusing on specific facts (x2, x3, x4, etc.) but instead, hand-picked fact families. This pack contains so many resources to use in the classroom. It really provides options to allow teachers to pick and choose what is best for their students."

***************************************************************************

Common Core Standards Addressed:

3.OA.A.1 Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

3.OA.C.7 Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

***************************************************************************

OTHER VERSIONS OF THIS PROGRAM:

Math Facts - Multiplication Fact Fluency Digital Version

Math Facts - Division Fact Fluency Program - Kicking It Math

Math Facts - Factors Fluency Program - Kicking It Math

Math Facts – Addition Fact Fluency Program - Kicking It Math

Math Facts - Subtraction Fact Fluency Program - Kicking It Math

YOU MIGHT ALSO LIKE:

Multiplication Facts Color by Number Worksheets

***************************************************************************

Sign up for my EMAIL NEWSLETTER to receive free teaching ideas and resources, new product announcements, giveaways, freebies, and special deals and promotions. You will also be eligible to win a $100 TpT Gift Certificate every month and a $25 TpT Gift Certificate every week!

If you like the products in my store, make sure to FOLLOW MY STORE by clicking the STAR at the top of my home page.

Check out my blog, An Apple for the Teacher for even more teaching resources.

Visit my page on Facebook for news articles, blog posts, teaching resources, entertainment, and much more.

Follow my 200+ Pinterest Boards with new amazing teaching resources pinned daily from teachers all across the World!

Sku: 870628

Total Pages
300 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up