Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Everyday Math Unit 1 Review

Everyday Math Unit 1 Review
Everyday Math Unit 1 Review
Everyday Math Unit 1 Review
Everyday Math Unit 1 Review
Everyday Math Unit 1 Review
Everyday Math Unit 1 Review
Product Description
I use the cards to review before the unit test. I run them off on card stock then put each set of 24 in a plastic bag. Students are paired in groups of 2 or 3. They work together to solve each math problem on a slate, then they check their work with the teacher. If they are correct, they get one puzzle piece from their puzzle box. Once all 24 cards are solved and all 24 puzzle pieces are collected, students can then put together their puzzle.

*Puzzle pieces sold separately. I buy the 24 piece puzzles for $1 at the dollar store.

*NOW AVAILABLE IS EVERYDAY MATH (4th EDITION) UNIT 1 REVIEW. CHECK OUT MY STORE FOR MORE!!!
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.50
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$1.50
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up