Exploring Unit Rate: Shopping for a Party

Exploring Unit Rate: Shopping for a Party
Grade Levels
Product Rating
4.0
5 Ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

69 KB|2 pages
Share
Product Description
Students will analyze grocery store advertisements to determine the least expensive alternative to purchasing food for a party. This is a multi-step project-based learning unit, requiring students to choose items to shop for, compare prices per unit, add sales tax, and determine what they will have to pay alone and if they were to split the cost with friends. Topics covered include numerical operations (multiplication, division, unit rate, decimal operations), comprehension of functional text, and analysis/evaluation skills.
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 days
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Melodie Brewer
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up