Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

Expressions and Equations Worksheets and Word Wall

Grade Levels
6th - 9th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
123 pages
$31.80
List Price:
$39.75
You Save:
$7.95
$31.80
List Price:
$39.75
You Save:
$7.95
Share this resource

Also included in

  1. Looking for math homework or extra practice to give students throughout the year? Maybe you need some guided notes to help get your students through each lesson? Save SO MUCH time with this year long GROWING bundle! This is a NO PREP, print and go bundle that will include all 7th grade Common Core
    $86.75
    $173.50
    Save $86.75

Description

Are your students about to study expressions and equations? This complete pack is PACKED with problems where students work with expressions, equations, and inequalities through visual models and algebraically working their way into geometry problems! Great for extra practice, guided notes, or even homework!

**SAVE 50% when you purchase the Year-Long Bundle**

This complete pack includes the following bundles which includes 24 topics:

  1. Generating Equivalent Expressions Worksheet Bundle - Students practice generating equivalent expressions, using the distributive property, and more.
  2. Solving Problems Using Expressions, Equations, & Inequalities Worksheet Bundle - Students practice solving expressions, equations, and inequalities through a variety of guided problems.
  3. Using Equations to Solve Geometry Problems Worksheet Bundle - Students use equations to solve geometry problems.
  4. Expressions & Equations Word Wall

**If you only need ONE bundle, each is sold individually! Click on any link above for a more detailed description and preview of each.

WORKSHEET SECTIONS

  • Key Ideas: a quick recap of key vocabulary and concepts
  • Review: a review of prerequisite concepts
  • Guided Practice: step-by-step guidance through tough concepts
  • Practice: independent practice
  • Challenge: students are challenged with an extension problem

(Note: Not all worksheets include every type of section. Click on each worksheet to see individual details.)

POSSIBLE USES:

  • Guided notes
  • End-of-topic cumulative review guide
  • Extra practice for struggling students
  • Homework
  • Test prep
  • Bellringer or warm ups

(57 Student Pages; 57 Teacher Pages; 9 Word Wall Pages)

*************************************************************************************************************

YOU MIGHT ALSO BE INTERESTED IN:

- these FREEBIES

- the unit on Rational Numbers

- the unit on Percents & Proportional Relationships

- the unit on Congruence

or my store for other material to supplement the 7th & 8th grade curriculum!

Get a *FREE BUNDLE* when you subscribe to my newsletter here.

FOLLOW ME

Follow My Store to receive email updates on new items, product launches, and sales!

I'd really appreciate you rating the item after downloading!

TERMS OF USE

Purchase of this product entitles the purchaser the right to reproduce the pages in limited quantities for single classroom use only. Resources may only be posted online if they are behind a password protected site.

©Taylor J's Math Materials, 2018-present

Total Pages
123 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve word problems leading to inequalities of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 > 𝘳 or 𝘱𝘹 + 𝘲 < 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.
Solve word problems leading to equations of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 = 𝘳 and 𝘱(𝘹 + 𝘲) = 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Understand that rewriting an expression in different forms in a problem context can shed light on the problem and how the quantities in it are related. For example, 𝘢 + 0.05𝘢 = 1.05𝘢 means that “increase by 5%” is the same as “multiply by 1.05.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up