Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework

Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Fifth Grade Go Math Chapter 8 Review Homework
Grade Levels
File Type

PDF

(1 MB|17 pages)
Product Rating
Standards
Also included in:
  1. This is a GROWING bundle for ALL Kindergarten-5th Grade Go Math! chapter resources I have created thus far. These math reviews are correlated to the Go Math! series. This GROWING bundle is geared towards those that teach math to multiple grade levels, switch grade levels frequently, or need to diffe
    $204.00
    $140.00
    Save $64.00
  2. This is a GROWING bundle, meaning any missing resources will be added at a later date. By purchasing this bundle now, you are locking in a cheaper price and getting any future resources that will be added for free. This bundle currently has chapters 1-8 fifth grade Go Math! chapter review assignmen
    $24.00
    $20.00
    Save $4.00
  • Product Description
  • StandardsNEW

These questions are based on what was learned in the Chapter 8 Go Math! fifth grade curriculum. This can be used as a homework assignment, an in class review, or another form of the fifth grade Chapter 8 Go Math chapter test. It includes 20 questions just like the review/test from the book, as well as, the chapter test. Includes an answer key.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4 ÷ (1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4 ÷ (1/5) = 20 because 20 × (1/5) = 4.
Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number, and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3) ÷ 4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that (1/3) ÷ 4 = 1/12 because (1/12) × 4 = 1/3.
Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (𝘢/𝘣 = 𝘢 ÷ 𝘣). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
Total Pages
17 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$3.00
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up