Easel by TpT

Fifth Grade Guided Math Bundle

Reagan Tunstall
90.6k Followers
Grade Levels
5th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
900+
$125.00
Bundle
List Price:
$148.50
You Save:
$23.50
$125.00
Bundle
List Price:
$148.50
You Save:
$23.50
Share this resource
Reagan Tunstall
90.6k Followers

Products in this Bundle (9)

    showing 1-5 of 9 products

    Also included in

    1. This is a bundle of Guided Math Bundles. Each grade level bundle contains 180 standards-aligned math mini-lessons and small group lessons with all accompanying materials. This bundle contains the Guided Math bundles for K-5. Previews and Further description can be found below with each of these l
      $750.00
      $891.00
      Save $141.00

    Description

    Guided Math Lessons for 5th grade. Standards-based daily lesson plans, unit pre- and post assessments, problem of the day, Weekly quizzes, answer keys, work mats, math hunts, and daily activities are all included in the guided math series!

    A Year of Standards-Aligned Guided Math Whole Group and Small Group Lessons and Activities

    Unit 1 Decimals

    Unit 2 Multiplication

    Unit 3 Division

    Unit 4 Adding and Subtracting Fractions

    Unit 5 Multiplying and Dividing Fractions

    Unit 6 Geometry

    Unit 7 Algebraic Reasoning

    Unit 8 Measurement

    Unit 9 Data and Financial Literacy

    What's included in each unit?

    Problem of the Day (Math Warm-up)

    Unit Pre-Assessment

    Daily Lesson Plans (19 Days or 4 weeks)

    Teacher Keys

    Student Practice

    Quizzes

    Unit Post Assessment (day 20)

    Answer keys

    The final lesson in this unit (lesson 20) is a unit assessment. Every unit will contain a unit assessment as well as several quizzes.

    These units cover the CC standards and the Texas TEKS.

    Guided Math Bundle 5th Grade

    Thank You,

    Reagan Tunstall

    Tunstall's Teaching Tidbits

    Total Pages
    900+
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up