Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances

Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Financial Algebra - Computing Costs of Energy Efficient Appliances
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|40 task cards
Share
Also included in:
  1. OVER 20% DISCOUNT!OVERVIEW:This bundle includes 14 sets of task cards, a card sort, a puzzle, and a foldable that cover topics during semester 1 of Financial Algebra. These topics include paycheck deductions, overtime pay, employee benefits, compound interest, simple interest, cell phone bills using
    $41.00
    $32.00
    Save $9.00
Product Description

OVERVIEW:

The 40 task cards included in this collection are designed to give your students practice with calculating costs & savings associated with energy efficient appliances. These task cards correlate with Unit 2 in the Financial Algebra 2 course described in this Chalkbeat article & website.

***************************************************************************

WHAT’S INCLUDED:

12 Task Cards Comparing Savings with Various Lightbulbs These problems include problems such as… Esther heard about LED light bulbs, but wanted to calculate the actual cost per year before buying them for her entire house. Esther did some research & found that incandescent bulbs cost $0.01 per hour in electricity, while LED’s cost $0.0022 per hour. If her home has 62 light bulbs and has the lights on for an average of 4 hours per day, what is the savings for 1 year for Esther to switch all of her light bulbs to LED’s?

12 Task Cards Calculating the Cost Savings of Energy Efficient Washer & Dryer These problems include problems such as… Alexis was in the market for a new washer and dryer. The old ones still worked, but not efficiently. The new washer and dryer cost $2350 for both of them. The cost to run the old washer and dryer was $1.32 per day. The new washer and dryer are energy efficient and cost $0.18 per day to run. How long will it take for Alexis to get her money back in savings?

6 Task Cards Working with Budget Bills These problems include problems such as… The following table shows Barbara’s monthly electric bills for the past year. If Barbara’s electric company offered a budget bill (average) option, how much would she have to pay each month?

10 Task Cards Comparing Various A/C Units These problems include problems such as… Madison was in the market for A/C. A new central air unit costs $2900 for her size house. The other option is using window units. A window unit costs $190. If each window unit cools one room, and Madison has 7 rooms, how much will she save going with window units?

***************************************************************************

RELATED PRODUCTS

Semester 1 Notes & Practice Bundle

***************************************************************************

Interested in building a complete task card collection?

Click here to see all of my Financial Algebra Task Cards.

***************************************************************************

Customer Tips:

How to get TPT credit to use on future purchases:

• Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you use to lower the cost of your future purchases.

Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

• Look for the green star next to my store picture and click it to become a follower. Voila! You will now receive email updates about this store. ☺

Total Pages
40 task cards
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.50
Digital Download
More products from IN Math Class
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up