Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Finding Total Purchase Amounts with Tax

Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Finding Total Purchase Amounts with Tax
Product Description
I created this product for my special education students to practice adding up total purchase amounts with tax. They always got mixed up on converting percents to decimals. This activity gave them repetitive practice converting percents to decimals (6% to 0.06), then multiplying that by the total item(s) amount. Then they practiced adding that tax amount to the total item(s) amount for a final cost (with tax).

This activity contains 24 snack cards. The snack cards have a food item with the name and the cost of that item. There are 32 task cards with problems to solve. The first 4 task cards ask students to add up the total for multiple items. Cards 5-8 ask the student to find the tax amount and total cost for one item. Cards 9-12 contain two items to add together and find the tax and total amount. Cards 13-32 increase in quantity of items, but still finding the total items cost, then finding the tax, and the total purchase price. Some problems are easier to solve by multiplying the number of items by the price of each item, then finding the total with tax. For each card, the tax percent is given, but students must convert the % to a decimal.

There is a fun recording sheet to keep your students engaged. My students loved writing their answers in the muffins! You can easily differentiate this product by simply copying the front side of the answer sheet only for students to practice only 16 problems, which are the more basic problems. Another easy differentiation strategy is allowing (or not allowing) the use of calculators for students.

An answer key is provided.

This activity could be used as a class SCOOT activity with the provided single page list of snacks & prices. It can also be done in a center for individuals or partners. I found that the individually priced cards (items) helped my students make the concept more concrete. It was less visually cluttered for them. There is a color copy of the single-page price list and a black and white copy to save ink.

Students can use a whiteboard to work problems, or they can show their work in an interactive notebook.

This product was created for my 6th grade-level special education math students, but it can be used with 4th-7th grades, depending on ability.

Total Pages
24 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$3.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$3.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up