Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props

Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Flashcards for the Virtual ESL Classroom Bundle - Virtual Classroom Props
Product Description
Hey Teachers!

Looking for flashcards to support your lessons? Don't want to spend a lot of money on props and supplies? Look no further! Included in the download are simple (and bright!) flashcards with pictures and the object's name, just pictures, and just the object's name.

This is a growing bundle that will be added to constantly. Purchase it now for CHEAP and you will receive all the additions at no extra cost! On their own, each set of flashcards costs $1.00 but will be added to this group for 75 cents, saving you 25% if you purchase the bundle.

Flashcards Included as of Now:
- Alphabet Flashcards
- Breakfast Flashcards
- Family Flashcards
- Farm Animal Flashcards
- Fruit Flashcards
- Numbers 1-200 Flashcards
- Shapes Flashcards
- Vegetable Flashcards
- Weather Flashcards
- Clothing Flashcards

Coming Soon:
- Transportation Flashcards
- Color Flashcards
- Days of the Week
- Wild Animals
- Technology
- Emotions
- Holidays
- Toys
- Math Symbols
- Seasons
- Sports
- Lunch Foods
- Dinner Foods
- Snacks
- Big vs. Small
- Land Forms
- And Many More! (Please E-mail any requests to AppleSlices4th@gmail.com)

Looking for something specific? Purchase flashcard themes individually here!

Please don’t hesitate to e-mail me with any questions or concerns you may have at Appleslices4th@gmail.com. Visit my blog here to learn more about me and my classroom!

Cheers!
Kelly Anne
Total Pages
110 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$7.50
Digital Download
List Price:
$10.00
You Save:
$2.50
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$7.50
Digital Download
List Price:
$10.00
You Save:
$2.50
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up