Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Food Costing Excel Sheet

Food Costing Excel Sheet
Food Costing Excel Sheet
Food Costing Excel Sheet
Food Costing Excel Sheet
Product Rating
3.9
2 ratings
File Type

Unknown Format

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

37 KB|14 pages
Share
Product Description
Teaching students how to cost out food is valuable--but what if you just need to quickly cost out food for yet another catering job or shopping spree for a food lab?

Some school districts now require teachers to itemize their costs even before stepping into the store. Who has time to gather all those numbers on an online store first? With this handy Excel file, you can quickly punch in the amount of each food item/ingredient and it will compute it for you!

Items are organized and you can easily enter in what you need for a recipe or catering order. Most prices are already entered for retail price. Some areas of the country, however, have slightly higher or lower prices. You may want to update these prices as you see fit (or ask students to update by printing out a page for them to mark up next time they're at the store!).

I took a few days before school started and updated my files (current as of September 2015 and will be updated every so often). I've found this incredibly helpful in my culinary and foods classes. I don't have extra time to guesstimate how much I need to charge for an event--this ensures I'm not losing money. Students can also learn to use this file within one class period and soon they'll be doing this each and every time!!!

This file is also great if you have a large family or want to help your child learn how to manage money at the grocery store.
Total Pages
14 pages
Answer Key
Does not apply
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
Loading...
$15.00
Digital Download
avatar

JWestbrook

48 Followers
Follow
More products from JWestbrook
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$15.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up