Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE

Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Food & Finances: Meal Planning w/ USDA Cost Guidelines Financial Literacy BUNDLE
Grade Levels
Product Rating
4.0
2 Ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|n/a
Share
Product Description
This financial literacy whole lesson bundle is a good follow up and/or application activity after teaching the MyPlate nutrition guidelines. Students explore the USDA Food Cost guidelines for families of different sizes and income levels (most current data sheets available on the USDA Website: https://www.cnpp.usda.gov/USDAFoodPlansCostofFood/reports) Students identify the weekly food budget for a family of a given size, and use their math skills to calculate a daily and per-meal budget. Then, they create a meal (breakfast, lunch, or dinner) that fits this budget and meets the MyPlate nutrition guidelines. Students use current pricing data from grocery circulars and local supermarket websites to plan their meal. For an additional challenge, students are given a "lifestyle" to consider as they plan their meal (ex. vegan, organic, gluten-free). Give your students the chance to experience the real-world challenge of budgeting and meal planning for people with diverse needs!

INCLUDES:
1) Guiding PPT
2) Notes/Organizer Sheet with Student Directions
3) Rubric to evaluate meals
4) Lesson Plan
Total Pages
n/a
Answer Key
N/A
Teaching Duration
4 days
Report this Resource
Loading...
$3.25
Digital Download
More products from Elena Teixeira Gaeta
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up