Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment

Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Food Industry & Health MINI UNIT: 38 Files = 7 Lessons, Videos, Experiment
Grade Levels
Product Rating
4.0
5 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

49 MB
Share
Product Description
This purchase includes a .zip file with all unit materials for a 6/7th grade mini-unit on the US Food Industry & Health. This file includes SMARTboard Notebook and PowerPoint lesson presentations, lab experiments, videos, homework assignments, unit assessments, unit projects, quizzes, class activities, review materials, and more! See below for details.


**IMPORTANT NOTE: There are numerous lesson presentations in the .notebook file format. To access these materials, you will need SMARTboard's Notebook software. It is a program similar to PowerPoint, and you do not need a SMARTboard to use it. It is available for free trial at smarttech.com (go to the Downloads section) or you can always view .notebook files on express.smarttech.com for free.


INCLUDED:
38 total files
7 full lessons
Assessments
Review Materials
much more

Below is a list of most of the lessons included. These lessons are also available for individual sale (for about $2-$4 each). Save some money and buy the full unit here! Copy-paste the links provided for more detailed descriptions of the contents included.

No particular order:
-Animal Rights: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Chicken-Animal-Rights-Lessons-Video-Info
-Decomposition Challenge Experiment: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Decomposition-Challenge-Lesson-Presentations-Labs
-Immigrant Workers: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Immigrant-Workers-Lesson-Presentations-Video-Info
-Food Industry Intro: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Introduction-Lesson-Presentations-Video-Info
-Food Economics: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Prices-Economics-Diabetes-Lessons-Video-Info
-How Can We Help?: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-What-Can-We-Do-Lesson-Presentations-Video-Info
-Unit Assessments: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Unit-Assessments-ExamTest-Quiz-Short-Response-Qs
-Unit Review Materials: http://www.teacherspayteachers.com/Product/Food-Industry-Health-Unit-Review-Activities-Assignments



Plus much more than what is listed here!

*Some lessons include more than 1 day/periods of material, and are counted as such. See lesson links for clear explanations.


Presentations serve as lesson plans that guide the teacher through the entire lesson. Presentations include links to related YouTube videos to increase student engagement (I can help you use YouTube videos in your class, even if your network blocks such sites, just ask).
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$7.00
Digital Download
List Price:
$8.00
You Save:
$1.00
avatar

jts23

429 Followers
Follow
More products from jts23
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$7.00
Digital Download
List Price:
$8.00
You Save:
$1.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up