Fourth Grade Guided Math Bundle

Rated 4.96 out of 5, based on 374 reviews
374 Ratings
Reagan Tunstall
99.8k Followers
Grade Levels
4th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
900+
$125.00
Bundle
List Price:
$148.50
You Save:
$23.50
$125.00
Bundle
List Price:
$148.50
You Save:
$23.50
Share this resource
Reagan Tunstall
99.8k Followers
Also included in
  1. This is a bundle of Guided Math Bundles. Each grade level bundle contains 180 standards-aligned math mini-lessons and small group lessons with all accompanying materials. This bundle contains the Guided Math bundles for K-5. Previews and Further description can be found below with each of these l
    $750.00
    $891.00
    Save $141.00
  2. This comprehensive STACK bundle equips teacher with all of the resources to run the guided math block!This resource is the ALL-IN-ONE Mega Bundle to run the Guided Math STACK structure in your classroom. It has all of the different bundles for the entire year for all of the components. You can also
    $375.00
    $434.50
    Save $59.50

Description

Guided Math Lessons for fourth grade. Standards based daily lesson plans, unit pre- and post assessments, problem of the day, Weekly quizzes and daily activities are all included in the guided math series!

A Year of Standards Aligned Guided Math Whole Group and Small Group Lessons and Activities

Unit 1 Place Value to 1 Billion.

Unit 2 Multiplication and Division- Models and Algorithms

Unit 3 Multiplication and Division- Strategies and Problem Solving

Unit 4 Decimals

Unit 5 Fractions

Unit 6 Measurement

Unit 7 Geometry

Unit 8 Data, Graphs, Personal Finance

Unit 9 Spiral Review

Bundle of All Lessons for the Year

Guided Math Fourth Grade Units 1-9 Bundle

What's included in each unit?

Problem of the Day (Math Warm-up)

Unit Pre-Assessment

Daily Lesson Plans (19 Days or 4 weeks)

Teacher Keys

Math Note-booking

Math Hunts/Task Cards

Daily Student Practice

Quizzes

Unit Post Assessment (day 20)

The final lesson in this unit (lesson 20) is a unit assessment. Every unit will contain a unit assessment as well as several quizzes.

These units cover the CC standards and the Texas TEKS.

The preview file is a closer look at all of the components of the place value unit.

The materials are included are black and white format for ease of prep.

Thank You,

Reagan Tunstall

Tunstall's Teaching Tidbits

Total Pages
900+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which remainders must be interpreted. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Find all factor pairs for a whole number in the range 1-100. Recognize that a whole number is a multiple of each of its factors. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is a multiple of a given one-digit number. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is prime or composite.
Generate a number or shape pattern that follows a given rule. Identify apparent features of the pattern that were not explicit in the rule itself. For example, given the rule “Add 3” and the starting number 1, generate terms in the resulting sequence and observe that the terms appear to alternate between odd and even numbers. Explain informally why the numbers will continue to alternate in this way.

Reviews

Questions & Answers

99.8k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up