Fraction Centers Bundle: 4th Grade Math Test Prep

Blair Turner
28k Followers
Grade Levels
4th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Compatible with 
    Activities
Pages
130 (including color/b&w versions)
$10.08
Bundle
List Price:
$15.75
Bundle Price:
$12.60
You Save:
$5.67
$10.08
Bundle
List Price:
$15.75
Bundle Price:
$12.60
You Save:
$5.67
Share this resource
Blair Turner
28k Followers
Compatible with Easel Activities
Some resources in this bundle can be made into interactive versions that students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (7)

    showing 1-5 of 7 products

    Also included in

    1. Make math fun and engaging for your 4th grade students!This BUNDLE includes one center for each of the 28 Common Core math standards for 4th grade.•Use throughout the year to teach, review, and sharpen math skills•Reinforce key concepts at any time of the year•Use as an engaging & valuable test
      $30.40
      $63.00
      Save $32.60

    Description

    Aligned with 4th grade Common Core standards in the Numbers and Operations - Fractions domain, these math centers are a fun way to practice a variety of skills including equivalent fractions, comparing fractions, adding and subtracting fractions, multiplying fractions and whole numbers, and decimal concepts. These centers were designed with test prep in mind, but they are a perfect way to reinforce key concepts at any time during the year.

    This product is a BUNDLE of 7 centers - one for each Common Core standard in the Numbers and Operations - Fractions domain.

    CENTERS INCLUDED:

    Equivalent Fractions Task Cards (4.NF.1)

    Comparing Fractions Task Cards (4.NF.2)

    Adding and Subtracting Fractions Board Game (4.NF.3)

    Multiplying Fractions by Whole Numbers Task Cards (4.NF.4)

    Fraction Puzzles - Adding Tenths and Hundredths (4.NF.5)

    Decimal Notation Task Cards (4.NF.6)

    Comparing Decimals Game (4.NF.7)

    Want centers for ALL the 4th grade math standards? Save money and purchase the full bundle - click here to see it!

    © Blair Turner, One Lesson at a Time, Inc.


    Materials are licensed for personal use in one classroom only. For use in multiple classrooms, please help support my work by purchasing additional licenses. Thank you!

    Total Pages
    130 (including color/b&w versions)
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Compare two decimals to hundredths by reasoning about their size. Recognize that comparisons are valid only when the two decimals refer to the same whole. Record the results of comparisons with the symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual model.
    Use decimal notation for fractions with denominators 10 or 100. For example, rewrite 0.62 as 62/100; describe a length as 0.62 meters; locate 0.62 on a number line diagram.
    Express a fraction with denominator 10 as an equivalent fraction with denominator 100, and use this technique to add two fractions with respective denominators 10 and 100. For example, express 3/10 as 30/100, and add 3/10 + 4/100 = 34/100.
    Solve word problems involving multiplication of a fraction by a whole number, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, if each person at a party will eat 3/8 of a pound of roast beef, and there will be 5 people at the party, how many pounds of roast beef will be needed? Between what two whole numbers does your answer lie?
    Understand a multiple of 𝘢/𝘣 as a multiple of 1/𝘣, and use this understanding to multiply a fraction by a whole number. For example, use a visual fraction model to express 3 × (2/5) as 6 × (1/5), recognizing this product as 6/5. (In general, 𝘯 × (𝘢/𝘣) = (𝘯 × 𝘢)/𝘣.)

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up