Fraction Operations Resources | Google Classroom | Distance Learning

Grade Levels
4th - 6th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
100+
$15.99
Bundle
List Price:
$24.45
You Save:
$8.46
$15.99
Bundle
List Price:
$24.45
You Save:
$8.46
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (7)

    showing 1-5 of 7 products

    Also included in

    1. An absolute must-have, MASSIVE bundle of all of my concept resources bundles. The bundles included in this ULTIMATE bundle are perfect for ANY teacher in grades 4+. Math projects, error analysis tasks, task cards, and other engaging activities are included in each concept bundle! This bundle inclu
      $79.99
      $119.64
      Save $39.65

    Description

    This is the ONLY resource you will need when planning rigorous student activities while students are learning operations with fractions! This *ULTIMATE* Fraction Operations Bundle includes resources for adding fractions, subtracting fractions, multiplying fractions, and dividing fractions.

    95+ pages of fraction operations practice! You provide the instruction, and this bundle provides all the practice, enrichment, and review they could possibly need! This bundle provides perfect differentiation opportunities for students in grades 4-6!

    Included in this fraction bundle are the following Top-Selling and Highly-Rated products from my store:

    The following resources include BOTH a digital and printable version:

    The following resource includes only a printable version:

    You save OVER 30% buying bundled!

    Answer Keys & Recording Sheets Included for All Resources

    Do you need MORE MATH BUNDLES?

    Multi-Digit Multiplication Resource Bundle

    Multiplication Task Card Bundle

    Elapsed Time Bundle

    Decimals BUNDLE

    Fraction Task Card Bundle

    Place Value Task Card Bundle

    Addition and Subtraction Task Card Bundle

    Total Pages
    100+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
    Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4 ÷ (1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4 ÷ (1/5) = 20 because 20 × (1/5) = 4.
    Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number, and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3) ÷ 4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that (1/3) ÷ 4 = 1/12 because (1/12) × 4 = 1/3.
    Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.
    Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up