Fractions BUNDLE (Covers all 5th Grade Standards)

Love Learning
8.4k Followers
Grade Levels
4th - 6th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
300+
$30.00
Bundle
List Price:
$38.50
You Save:
$8.50
$30.00
Bundle
List Price:
$38.50
You Save:
$8.50
Share this resource
Love Learning
8.4k Followers

Products in this Bundle (4)

    Also included in

    1. This 5th Grade Math Bundle will completely simplify the way that you teach math! When Common Core standards came in, I needed a way to teach my fifth graders the standards in a way that was both engaging and scaffolded. Every lesson starts out simple and builds upon previous knowledge. Each unit inc
      $115.00
      $213.50
      Save $98.50

    Description

    This 5th Grade Math Fractions Bundle Includes the Following Concepts:

    • Adding and Subtracting Fractions with Unlike Denominators
    • Fractions as Division
    • Multiplying Fractions
    • Dividing Unit Fractions and Whole Numbers

    This bundle includes everything that you will need to teach fractions to your fifth graders! Purchasing the bundle saves you money versus purchasing the items individually. Includes over 300 combined slides, practice pages, and teaching suggestions!

    Bundle Includes:

    Fractions as Division Unit - 5.NF.3

    Adding and Subtracting Fractions and Mixed Numbers Unit - 5.NF.1, 5.NF.2

    Multiplying Fractions Unit - 5.NF.4, 5.NF.5, 5.NF.6

    Dividing Unit Fractions and Whole Numbers Unit - 5.NF.7

    *******************************************************************************************

    Do you want your students to Love ❤️ Learning Math?

    Check out these other resources:

    Whole Number Division (NBT Standards)

    Expressions, Variables, and Order of Operations (OA Standards)

    Coordinate Planes and Numerical Patterns (OA Standards)

    Line Plots

    Measurement

    Geometry (G Standards)

    Fractions Bundle

    Fifth Grade Constructed Response Sheets

    SAVE with Bundles:

    Math Interactive Notebook Bundle

    Math PowerPoint Lessons Bundle

    5th Grade Math Units for the YEAR

    Let's get to know each other!

    1. Grab these FREE 5th Grade Word Problem Task Cards and other free resources and classroom ideas straight to your inbox!
    2. Follow Me on Instagram or Facebook
    3. If you have any questions, please email me: lovelearningtpt@gmail.com

    ©lovelearningtpt

    Purchasing this product grants permission for use by one teacher in his or her own classroom or for one homeschool parent teaching his/her child. If you would like to share with others, please purchase additional licenses.

    Total Pages
    300+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 months
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
    Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4 ÷ (1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4 ÷ (1/5) = 20 because 20 × (1/5) = 4.
    Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number, and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3) ÷ 4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that (1/3) ÷ 4 = 1/12 because (1/12) × 4 = 1/3.
    Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.
    Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up