Fractions Bundle - Adding and Subtracting, Multiplying, and Dividing Fractions

Rated 4.86 out of 5, based on 50 reviews
50 Ratings
;
Love Learning
9.3k Followers
Grade Levels
4th - 6th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
300+
$30.00
List Price:
$38.50
You Save:
$8.50
Bundle
$30.00
List Price:
$38.50
You Save:
$8.50
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Love Learning
9.3k Followers

Products in this Bundle (4)

    Also included in
    1. This 5th Grade Math Bundle will completely simplify the way that you teach math for 5th grade this year! Every lesson is scaffolded and builds upon prior knowledge.Each unit includes several resources to coincide with the PowerPoint lessons. All of the lessons correlate with the resources and the in
      Price $130.00Original Price $253.50Save $123.50

    Description

    This 5th Grade Math Fractions Bundle Includes the Following Concepts:

    • Adding and Subtracting Fractions with Unlike Denominators
    • Fractions as Division
    • Multiplying Fractions
    • Dividing Unit Fractions and Whole Numbers

    This bundle includes everything that you will need to teach fractions to your fifth graders! Purchasing the bundle saves you money versus purchasing the items individually. Includes over 300 combined slides, practice pages, and teaching suggestions!

    Bundle Includes:

    Fractions as Division Unit - 5.NF.3

    Adding and Subtracting Fractions and Mixed Numbers Unit - 5.NF.1, 5.NF.2

    Multiplying Fractions Unit - 5.NF.4, 5.NF.5, 5.NF.6

    Dividing Unit Fractions and Whole Numbers Unit - 5.NF.7

    *******************************************************************************************

    Do you want your students to Love ❤️ Learning Math?

    Check out these other resources:

    Whole Number Division (NBT Standards)

    Expressions, Variables, and Order of Operations (OA Standards)

    Coordinate Planes and Numerical Patterns (OA Standards)

    Line Plots

    Measurement

    Geometry (G Standards)

    Fractions Bundle

    Fifth Grade Constructed Response Sheets

    SAVE with Bundles:

    Math Interactive Notebook Bundle

    Math PowerPoint Lessons Bundle

    5th Grade Math Units for the YEAR

    Let's get to know each other!

    1. Grab these FREE 5th Grade Word Problem Task Cards and other free resources and classroom ideas straight to your inbox!
    2. Follow Me on Instagram or Facebook
    3. If you have any questions, please email me: lovelearningtpt@gmail.com

    ©lovelearningtpt

    Purchasing this product grants permission for use by one teacher in his or her own classroom or for one homeschool parent teaching his/her child. If you would like to share with others, please purchase additional licenses.

    Total Pages
    300+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 months
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Add and subtract fractions with unlike denominators (including mixed numbers) by replacing given fractions with equivalent fractions in such a way as to produce an equivalent sum or difference of fractions with like denominators. For example, 2/3 + 5/4 = 8/12 + 15/12 = 23/12. (In general, 𝘢/𝘣 + 𝘤/𝘥 = (𝘢𝘥 + 𝘣𝘤)/𝘣𝘥.)
    Solve word problems involving addition and subtraction of fractions referring to the same whole, including cases of unlike denominators, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. Use benchmark fractions and number sense of fractions to estimate mentally and assess the reasonableness of answers. For example, recognize an incorrect result 2/5 + 1/2 = 3/7, by observing that 3/7 < 1/2.
    Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (𝘢/𝘣 = 𝘢 ÷ 𝘣). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
    Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction or whole number by a fraction.
    Interpret multiplication as scaling (resizing), by:

    Reviews

    Questions & Answers

    9.3k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up