Fractions Unit with Lesson Plans

Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Fractions Unit with Lesson Plans
Subject
Grade Levels
File Type
PDF (5 MB|112 pages)
Standards
$7.16
Digital Download
List Price:
$8.95
You Save:
$1.79
You can add an interactive layer to this PDF and assign it to your students through Google Classroom. Learn more
$7.16
Digital Download
List Price:
$8.95
You Save:
$1.79
Also included in:
  1. This bundle of 4th-grade math units with lesson plans is a great way to use a guided math approach in the 4th-grade classroom. This bundle can be used alone or to supplement other classroom materials. These units are designed to follow the TEKS and CCSS.Each unit includes a pre-assessment, content v
    $152.15
    $91.96
    Save $60.19
  2. This bundle includes three Fractions resources for 4th grade. Included are a complete unit with lesson plans, a set of ten stations, and a Digital Stinky Feet review game. Each element can be found alone, but you can purchase together to save. Fractions Unit This ten-day fractions unit is designed
    $20.90
    $12.76
    Save $8.14
  3. This Ultimate 4th Grade Math Bundle includes unit lesson plans, math stations, and Digital Stinky Feet review games for every unit of the year! TEKS and CCSS aligned this bundle will have your students begging you for more while saving you time! Each part of this bundle can be used alone or with you
    $319.50
    $179.96
    Save $139.54
  • Product Description
  • Standards
This ten-day fractions unit is designed to meet the needs of fourth-grade TEKS and CCSS classrooms. Standards covered include identifying fractions, composing and decomposing fractions, comparing fractions, and generating equivalent fractions. 

Within you will find a complete unit for teaching the fourth grade standards for fractions including 
•pre-assessment
•content vocabulary 
•daily warm-ups 
•exit tickets 
•daily scripted lessons with student activities
•post assessment

Please check out the preview for a more detailed look at what is included.

Standards included in this unit:
☆TEKS: 4.3A, 4.3B, 4.3C and 4.3D
☆CCSS: 4.NF.A.1 and 4.NF.C.7

While this unit is laid out over a ten-day time span do not feel that you must rigidly stick to the timeline. As a teacher, you know what is best for your students, and should follow your gut, as some classes may require more time to reach an understanding of a concept. 

To save on ink and decrease prep time, every page of this unit is created in black and white. To create a more colorful unit print or copy on color paper. 

This unit pairs well with these Comparing Fractions Math Stations for an organized and engaging math block.

For more math units from Teaching in the Fast Lane check out the links below:
Place Value Unit
Decimals Unit
Fractions Unit
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators Unit
Addition and Subtraction of Whole Numbers and Decimals Unit
Multiplication Unit
Division Unit
Equations and Models for Solving Unit
Multi-Step Problem Solving Unit
Numerical Patterns and Paired Number Tables Unit
Perimeter and Area Unit
Geometry Unit
Measuring Angles Unit
Measurement Unit
Data and Graphs Unit
Financial Literacy Unit
Review Unit

Or SAVE by getting them in one BIG BUNDLE!
Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Compare two decimals to hundredths by reasoning about their size. Recognize that comparisons are valid only when the two decimals refer to the same whole. Record the results of comparisons with the symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual model.
Explain why a fraction 𝘢/𝘣 is equivalent to a fraction (𝘯 × 𝘢)/(𝘯 × 𝘣) by using visual fraction models, with attention to how the number and size of the parts differ even though the two fractions themselves are the same size. Use this principle to recognize and generate equivalent fractions.
Total Pages
112 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 Weeks
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up