Functional Money Math Interactive Books Growing Bundle

Functional Money Math Interactive Books Growing Bundle
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

8 MB|152 pages
Share
4 Products in this Bundle
4 products
  1. Here is a set of 4 adapted/interactive books to practice dollar more. Students can practice using dollar up/dollar more with these 10 page, color interactive books. Each books targets a different level of learning dollar more, so they can be used through introduction of the skill until they meet m
  2. Here is a set of 3 adapted/interactive books to practice comparing money amounts. Students can practice identifying which items cost more with these 10 page, color interactive books. Each books targets a different level of learning to compare money, so they can be used through introduction of the
  3. Here is a set of 3 adapted/interactive books to practice comparing money amounts. Students can practice identifying which items cost less with these 10 page, color interactive books. Each books targets a different level of learning to compare money, so they can be used through introduction of the
  4. Here is a set of 4 adapted/interactive books to practice indentifying enough money. Students can practice identifying if they have enough money in these 10 page, color interactive books. Each books targets a different level of learning to indentifying enough money, so they can be used through intr
Bundle Description
Here is a bundle of functional money math books sets. Each set will target a functional money skill. All books sets are 10 pages and in full color. Each set has books that target different levels of learning, so they can be used through introduction of the skill until students meet mastery and maintenance.

What's Included:
Dollar More 4 Book Set
Paying for Food - Dollar Up $1.00 to $5.00
Out to Dinner - Dollar Up $6.00 to $10.00
At the Clothing Store - Dollar Up $11.00 to $20.00
At the Electronic Store - Dollar Up over $20.00

Which Costs More? 3 Book Set
Buying a Snack- up to $5
At the Food Court- up to $10
Shopping for Clothes- up to $20

Which Costs Less? 3 Book Set
Buying Produce- up to $5
What's for Dessert- up to $10
Shopping for Electronics- up to $20

Do You Have Enough? 4 Book Set
At the Candy Store- up to $5
Ordering Fast Food- up to $10
Buying a Clock-up to $15
Having a Pizza Party- up to $20

Blog
Pinterest
Facebook
Instagram
Twitter


Earn TPT credits for leaving feedback!
Leave feedback on this product to earn credits which you can use on future purchases.


© 2017 The Autism Vault
Permission to copy for single classroom use only. Electronic distribution limited to only single classroom use only. If you would like to share this with a friend or colleague, please ask them to visit my store and download the file directly.
Total Pages
152 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$18.40
Bundle
List Price:
$23.00
You Save:
$4.60
The Autism Vault

The Autism Vault

2,184 Followers
Follow
More products from The Autism Vault
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up