Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Gallon Challenge: Using dimensional Analysis to find cost of a gallon

Gallon Challenge: Using dimensional Analysis to find cost of a gallon
Gallon Challenge: Using dimensional Analysis to find cost of a gallon
Gallon Challenge: Using dimensional Analysis to find cost of a gallon
Gallon Challenge: Using dimensional Analysis to find cost of a gallon
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

80 KB|6 pages
Share
Product Description
Ever wonder how much a gallon of mascara cost? Eye drops? Printer ink? In this activity students will use dimensional analysis to find the cost of a gallon of a variety of everyday items. There are 3 different versions so you get 24 different items in total so not all students are doing the same exact thing.

This is a great activity to introduce students to dimensional analysis in science classes as well as math classes. It alleviates the symptoms of boringworksheetitus by adding a unique spin on things. You can have students work in groups or solo.
Total Pages
6 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
avatar

LSMscience

11 Followers
Follow
More products from LSMscience
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up