Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation

Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Generic vs. Name Brand Taste Test and Unit Pricing Calculation
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

22 KB|4 pages
Share
Product Description

A worksheet that allows students to taste test 10 items of your choice. Students rate products based on various criteria and determine which product they believe is superior. Students then have 6 questions to reflect on the products they tried, how this will affect their budgets, and how families might be impacted by the generic vs. name brand debate. Finally, students work to calculate unit price for each item and determine which item is the most "worth it" in each food category based on preference and price.

Total Pages
4 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 days
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
avatar

FreelyFCS

5 Followers
Follow
More products from FreelyFCS
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up