Gingerbread Fixer Upper

Resource Type
Format
PDF (2 MB)
Standards
$4.00
Digital Download
$4.00
Digital Download
Share this resource
Also included in
  1. This four pack bundle has all that you need for a full week of delicious gingerbread fun. Jump into fifth grade math as students help Chocolate Chip and Joanna Gumdrop remodel the Gingy family's new home by calculating cost through the multiplication of decimal money amounts. Then, students will exp
    $14.85
    $16.50
    Save $1.65
  2. This product is best for grades 3 - 5Transform your classroom into a delicious and tasty learning experience with this classroom transformation Bundle. Included is everything you need to make a memorable winter transformation possible. Includes:Gingerbread Classroom Transformation KitGingerbread Fix
    $7.00
    $8.00
    Save $1.00
  • Product Description
  • Standards

Chocolate Chip and Joanna Gumdrop are helping the Gingy family fix up their new home. They have a small budget to complete the project, but they want the home to be perfect and to have as much curb appeal as possible. Redo the front of the home with flourishes and landscaping items, as well as new windows. Can you stay under budget?

Students will use math expressions (addition or multiplication) to solve problems with money amounts involving decimal numbers (to the hundredths).

Includes:

  • Teacher directions
  • Student handouts with all directions
  • Gingerbread writing paper to add process writing, narrative writing, or descriptive writing to the project
  • Six variations of gingerbread houses for students to draw out their design
  • Sample house, budget, and narrative

Other products you might find useful include:

28 Math Discussion Prompt Cards

STEM Think Sheets

Follow me on:

Instagram

Pinterest

to see state-specific standards (only available in the US).
Write simple expressions that record calculations with numbers, and interpret numerical expressions without evaluating them. For example, express the calculation “add 8 and 7, then multiply by 2” as 2 × (8 + 7). Recognize that 3 × (18932 + 921) is three times as large as 18932 + 921, without having to calculate the indicated sum or product.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Add, subtract, multiply, and divide decimals to hundredths, using concrete models or drawings and strategies based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction; relate the strategy to a written method and explain the reasoning used.
Read, write, and compare decimals to thousandths.
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
  • Ratings & Reviews
  • Q & A

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up