Grade 2 CKLA | BIG BUNDLE | Listening and Learning Slideshows

$97.75
Digital Download
List Price:
$250.00
Bundle Price:
$115.00
You Save:
$152.25
$97.75
Digital Download
List Price:
$250.00
Bundle Price:
$115.00
You Save:
$152.25
Share this resource

Description

If you teach 2nd grade CKLA's Listening and Learning, then this COMPLETED BUNDLE was made for you!!! CHECK OUT THE VIDEO PREVIEW - this shows you what each PowerPoint lesson will look like. This is perfect for sharing your screen with virtual learners. When I began creating these PowerPoints, we were not in the middle of a pandemic and my kids sitting in front of me loved how engaging they were. SO DID I - that's why I kept on making them :)

I create PowerPoints for each lesson, closely following the teacher guides because it allowed my lessons to flow smoother. But that's not even the best news - these PowerPoints are FULLY EDITABLE! Yup, every single one of them! You know how you make last minute tweaks to your lesson before you teach them - so do I; so I knew it was crucial to give teachers PPTs that they could edit when necessary!!!

There are a total of 12 DOMAINS for 2nd Grade CKLA Listening and Learning.

When you purchase, you will download a single PDF that includes the link to my Google Drive folders where you will locate folders for each domain. There you may download the PPT files and save them to your own device, edit as you see fit, and use in your classroom.

I work extremely hard on these PowerPoints, so please do not redistribute. I GREATLY appreciate your purchase! I seriously cannot thank you enough. I also appreciate your FEEDBACK!

Included in this purchase:

  • Domain 1 - Fairy Tales and Tall Tales
  • Domain 2 - Early Asian Civilizations
  • Domain 3 - Ancient Greek Civilization
  • Domain 4 - Greek Myths
  • Domain 5 - War of 1812
  • Domain 6 - Cycles in Nature
  • Domain 7 - Westward Expansion
  • Domain 8 - Insects
  • Domain 9 - U.S. Civil War
  • Domain 10 - The Human Body
  • Domain 11 - Immigration
  • Domain 12 - Fighting for a Cause

The value of this product is $250!!!! If you purchase each unit separately, you will spend $250!!!! If you purchase the bundle, you save $100. It's like getting 6 units for FREE!

Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up