Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit

Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade 4 Common Core Math Three Part Lesson Multiplication Division Complete Unit
Grade Levels
Resource Type
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

14 MB|93 pages
Share
Product Description
This low-prep, easy to follow math unit has everything you need to comprehensively cover all of the Grade 4 common core standards for multiplication and division using 3-part math lessons. Help your students to develop a deep conceptual understanding of multiplication and division by using hands-on problem solving, questioning, and purposeful talk throughout this unit.

Follow our unit plans and lessons from beginning to end and top to bottom!
Included are:
- Carefully selected quick minds-on activities to activate student thinking before each problem-solving activity
- A word problem or task to illicit student solutions you can use for debriefing the lesson afterward
- Sample solutions for your reference so you can quickly identify the student solutions you will use
- Clearly explained teacher notes that will help you link student solutions and mathematical concepts, all leading your students to a deeper conceptual understanding, and ultimately an efficient and accurate use of algorithms
- Student friendly learning goals and success criteria
- Easy to print copies of the problem (one for each group)
- An independent practice problem for each lesson to give students extra practice and can be used as a quick assessment for your records
- Practice and review questions, unit test, and assessment rubric

Save yourself hours of preparation while delivering a comprehensive unit to your students!

Download the first lesson in this unit for free from our store!
Total Pages
93 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 Weeks
Report this Resource
Loading...
$10.00
Digital Download
More products from Jen and Dawn Ed Resources
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$10.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up