Grade 4: Math: Multiplication & Division:L2: Equations 4.NBT.B.5 4.NBT.B.6

Grade Levels
3rd - 5th, Homeschool
Subjects
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
86 pages + 112 page Teacher Guide
$7.25
$7.25
Share this resource

Also included in

  1. Ready for the Bell math lessons provide a comprehensive set of print, multimedia resources, assessments and real world learning explorations.This unit bundle includes all 3 complete Multiplication and Division lesson packets plus Unit Assessment tests and answer keys. This bundle includes:- 111 page
    $17.40
    $21.75
    Save $4.35
  2. Ready for the Bell math lessons provide a comprehensive set of print, multimedia resources, and assessments with Canadian context and real world learning explorations.The lessons' instructional design recognizes a new generation of learners, ones that expect multi-media, multi-modal learning opport
    $174.00
    $217.50
    Save $43.50

Description

Ready for the Bell math lessons provide a comprehensive set of print, multimedia resources, assessments, and real world learning explorations.

The lesson instructional design recognizes a new generation of learners, ones that expect multi-media, multi-modal learning opportunities and have the ability to access, research, and master knowledge creation opportunities whether they are at school or at home. At the same time as providing current and multi-modal instructional methods and resources, the lesson provides options for teaching with technology in classrooms that have no tech, some tech or more tech.

DOWNLOAD THE PREVIEW ABOVE to review the components included in this Lesson packet.

This lesson includes:

- Teacher Lesson Plan: 13 pages

- Teacher Guide Part A: 21 pages

- Teacher Guide Part B: 176 pages

- Answer Key for Workbook and Quiz: 9 pages

- Student Learning Guide: 13 pages

- Student Workbook: 7 pages

- Contextual Unit Animation: 1 animation video

- Concept Capsule ppt: 20 slides

- Concept Capsule lecture notes: 22 pages

- Concept Capsule video: 1 video 4:49 min

- Summative Assessment: 2 pages

- End of Lesson Quiz - a short quiz at the end of the Lesson to use as a quick way

to assess if students have mastered the content.

- Unit Test(s) – a full unit tests are only included in the Unit or Full Course Bundle.

- Formative Assessment: Included in Workbook

- Let’s Explore - hands on active learning activities

- Let’s Practice - activities for students to practice

- Mixed Review - a series of questions based on what the student has learned by

this point in the Lesson as well as some questions related to areas that will be

emerging in the math program

Common Core Alignment

4.NBT.B.5

Multiply a whole number of up to four digits by a one-digit whole number, and multiply two two-digit numbers, using strategies based on place value and the properties of operations. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

4.NBT.B.6

Find whole-number quotients and remainders with up to four-digit dividends and one-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

Total Pages
86 pages + 112 page Teacher Guide
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 hours
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Find whole-number quotients and remainders with up to four-digit dividends and one-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.
Multiply a whole number of up to four digits by a one-digit whole number, and multiply two two-digit numbers, using strategies based on place value and the properties of operations. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up