Grade 5 Math Self-Assessment BUNDLE, Forms A-D { Print & Digital }

K8MathSense
2,884 Followers
Format
Zip (5 MB|72 pages)
Standards
$11.00
Bundle
List Price:
$14.00
You Save:
$3.00
$11.00
Bundle
List Price:
$14.00
You Save:
$3.00
Share this resource
K8MathSense
2,884 Followers

Products in this Bundle (4)

    Also included in

    1. EASILY REVIEW & TRACK PROGRESS ON 51 GRADE 5 MATH CURRICULUM GOALS ALL YEAR. Communicate the goals with posters and signs, assign self-assessment & review packets four times per year, and track progress in a spreadsheet. The review packets in this bundle are prepped as TpT Digital Activities
      $34.99
      $41.35
      Save $6.36

    Description

    For distance or in-class learning, each packet provides student-friendly goals with related review questions for fifth grade math. The four PDF review packets in this bundle are prepped as TpT Digital Activities and already include answer boxes. Assign them directly to students via TpT and Google Classroom. These comprehensive packets can be used as pretests, posttests, review, tutoring, or reference all year. Click HERE for a related distance learning resource with pre-set answer fields.

    FEATURES OF EACH PACKET A-B-C-D

    • Self-assessment checklist of goals for each Common Core cluster

    • 90 review questions (at least one per goal)

    • 11 student pages and 3 answer pages

    • Perfect as handouts for parents, reviews, or tests

    • Tips for distance learning and related math games

    POPULAR RESOURCES FOR GRADES K-8

    • COMMON CORE MATH STANDARDS POSTER SETS: Grades K-8, Grades K-5, or Grades 4-8. Get one poster per grade level showing all goals organized by cluster.

    • MATH CARD GAME BUNDLES: Kindergarten, Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 3, Grade 4, Grade 5, Grade 6, Grade 7, and Grade 8.

    • BASIC FACTS CARD GAME BUNDLES:Addition Facts Bundle (9 sets),Subtraction Facts Bundle (9 sets), Addition and Subtraction Fact Families Bundle (9 sets), Multiplication Facts (9 Sets), Multiplication and Division Fact Families (9 Sets), Division Facts (9 Sets).

    • SELF-ASSESSMENT & REVIEW BUNDLES: Grade 3, Grade 4, Grade 5, Grade 6, Grade 7, and Grade 8. For each grade level there are 4 parallel review packets that can be used to check progress.

    Please FOLLOW this store to be notified of future products. Thanks for looking!

    Total Pages
    72 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    Other
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up