Grade 6 Math CCSS Assessment Bundle Print & Digital

Grade Levels
6th - 7th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Google Formsโ„ข
  • Activity
$4.00
Bundle
List Price:
$6.00
You Save:
$2.00
$4.00
Bundle
List Price:
$6.00
You Save:
$2.00
Share this resource
Includes Google Appsโ„ข
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device.ย Easel by TpT is free to use!ย Learn more.

Products in this Bundle (2)

    Description

    6th-grade math print and digital distance learning assessment for Google Forms. Use as end of the year assessment or beginning of the year 7th-grade pre-assessment covering 23 grade 6 math common core state standards. Ratios & Proportional Relationships, The Number System, Expressions and Equations, Geometry.

    23 multiple-choice questions.

    โญ 6th-grade math google interactive slides

    โญGrade 5 Math CCSS Assessment (print + digital)

    Credits:

    Cover icons designed by Freepik

    Terms of Use:

    Purchase of this product is for single classroom use by the purchaser only. It is a violation for individuals, schools, and districts to redistribute, edit, sell or post this item on the Internet or to other individuals. Disregarding the copyright is a violation of the Digital Millennium Copyright Act and subject to legal action.

    By purchasing this product you acknowledge that you have read and understood the Terms of Use.

    Total Pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpTโ€™s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Understand the concept of a unit rate ๐˜ข/๐˜ฃ associated with a ratio ๐˜ข:๐˜ฃ with ๐˜ฃ โ‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, โ€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.โ€ โ€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.โ€

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up