Grammar Fourth Grade Activities: Year-Long BUNDLE

Standards
Formats Included
  • Zip (800 pages)
$60.00
Bundle
List Price:
$93.00
You Save:
$33.00
$60.00
Bundle
List Price:
$93.00
You Save:
$33.00
Share this resource

Products in this Bundle (32)

    showing 1-5 of 32 products

    Bonus

    4th Grade Grammar Pacing Guide

    Description

    Grammar is one of those subjects that’s so important for kids to understand, but somehow, it just never feels like there’s enough time to teach and prep activities for it. Thanks to this bundle, your students can become excellent grammarians in just 10 minutes a day! I designed the activities to use the same set of instructions so you don’t use up valuable teaching time telling your students how to complete the work.

    This mini-curriculum is truly ready-to-use for the entire year! When it is complete, it will have an entire year’s worth of grammar activities for 4th grade. Yes, really. This bundle will have everything you need to teach, practice, and assess 32 weeks of skills, including review weeks to ensure your students master these skills. Again, I designed each activity to take only 10 minutes a day and require instructions only one time. Teaching grammar to your students couldn’t be any easier. Best of all, you won’t have to answer “Wait a minute—what’s a noun, again?” halfway through the year (or more). Your students will get it!

    This bundle is a HUGE value! If you were to purchase each of the individual weekly sets it would cost $96! This resource has well over 800 pages of materials including task cards, mini-lessons, interactive notebook foldables and flaps, and assessments with answer keys. I’ve organized everything into separate units and skills. It has everything (aside from notebooks and glue) your students will need. 

    How It Works

    For each unit, I’ve included a weekly schedule and supporting materials. 

    • Monday: Teach a mini-lesson using the included PowerPoint. Teachers AND students love it, because it’s engaging and calls for lots of student participation.
    • Tuesday: Practice the skill using the included Interactive Notebook activity. The cuts are fast, and the activities are simple. 
    • Wednesday: Apply the grammar skill with a quick writing prompt.
    • Thursday: Practice the skill using a task card scoot that lets your students move around—a great way to increase learning!
    • Friday: Assess skills with the provided assessment tool. The assessment is short and includes an answer key.

    What’s Inside

    Included in each of the weekly sets:

    • Detailed teacher directions with a recommended schedule
    • Mini-lesson PowerPoint presentation
    • Student notebook activity
    • Student writing activity
    • 24 task cards with a recording sheet and answer key! (*Irregular plurals, subject & predicate and addresses only have 16 task cards due to their length.)
    • Assessment with an answer key

    In this completed unit, you have a total of:

    • 32 mini-lesson PowerPoints
    • 32 student notebook activities
    • 32 writing activities
    • 32 sets of task cards
    • 32 assessments

    Skills Included

    Unit One

    Unit Two

    Unit 3

    Unit 4

    Also Included:

    • Student Notebook Covers
    • Teacher Binder Cover & Spine

    Please look at the preview to see what’s included. If you want to see even more, click over to the individual sets for additional pictures.

    Also available:

    3rd Grade Grammar Mega Bundle

    5th Grade Grammar Mega Bundle

    Total Pages
    800 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Demonstrate understanding of words by relating them to their opposites (antonyms) and to words with similar but not identical meanings (synonyms).
    Explain the meaning of simple similes and metaphors (e.g., as pretty as a picture) in context.
    Demonstrate understanding of figurative language, word relationships, and nuances in word meanings.
    Consult reference materials (e.g., dictionaries, glossaries, thesauruses), both print and digital, to find the pronunciation and determine or clarify the precise meaning of key words and phrases.
    Use common, grade-appropriate Greek and Latin affixes and roots as clues to the meaning of a word (e.g., telegraph, photograph, autograph).

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up