Grammar Second Grade Activities: Year-Long Bundle

Rated 4.88 out of 5, based on 186 reviews
186 Ratings
;
Not So Wimpy Teacher
90.9k Followers
Grade Levels
2nd
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
891 pages
$75.00
List Price:
$93.00
You Save:
$18.00
Bundle
$75.00
List Price:
$93.00
You Save:
$18.00
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Not So Wimpy Teacher
90.9k Followers

What educators are saying

This resource has been a lifesaver! Grammer is not my strong suit but this resource has helped me feel confident in teaching it.
This resource is very engaging and covers all the language skills required in second grade! Excellent resource!!

Products in this Bundle (32)

    showing 1-5 of 32 products

    Bonus

    Second Grade Grammar Yearlong Digital Assessments

    Description

    This has literally been a lifesaving purchase!  … It's WAY better than I thought!  My kids love it, I love it, and it's super easy, consistent, and FUN!  If you do not own it, STOP waiting!  You need this in your life =) - Loretta G. 

    Our UPDATED second grade grammar full-year bundle makes teaching grammar a piece of cake. Grammar is so important for kids to understand, but it can be tough to teach. There are so many rules and exceptions. It’s easy to second-guess yourself. And let’s face it, grammar isn’t always a ton of fun. 

    But with these UPDATED & IMPROVED lessons, your students can become excellent grammarians in just 10 minutes a day! Each no-prep lesson comes complete with a full week of activities, including: a mini lesson, interactive notebook activity (NOW with answer key), writing, task cards, and an assessment. 

    This mini-curriculum has a full year’s worth of grammar activities for 2nd grade. It includes everything you need to teach, practice, and assess 32 weeks of skills, including review weeks to ensure your students master these skills. 

    We’ve done all the planning and prep for you. Tricky grammar skills are broken down into bite-sized pieces. All you have to do is print and teach. And a JUST ADDED digital assessment makes weekly assessments a breeze. The digital assessment is editable, so you can customize to meet your students’ needs.

    This bundle is a HUGE value! If you were to purchase each of the individual weekly sets, it would cost $96! Save over $20 when you buy all 32 lessons together. 

    What’s Included:

    • Detailed teacher instructions, including a recommended schedule for the week and instructions on how to use digital assessments
    • 32 PowerPoint presentations for the mini-lesson each week
    • 32 student interactive notebook activities and JUST ADDED Answer Keys
    • 32 sets of 24 task cards (NOW also in black and white) and a recording sheet (with answer key)
    • Assessment (with answer key)
    • JUST ADDED: Editable digital assessment

    Skills Included:

    Unit One

    Unit Two

    Unit Three

    Unit Four

    Also Included:

    • Student Notebook Covers
    • Teacher Binder Cover & Spine

    Please look at the preview to see what’s included. If you want to see even more, click over to the individual sets for additional pictures.

    How to Use it in the Classroom: 

    • Each week follows the same routine. This saves time and students know what to expect:
      • Monday: Interactive PowerPoint mini lesson
      • Tuesday: Interactive notebook activity
      • Wednesday: Grammar writing assignment
      • Thursday: Task card scoot
      • Friday: Assessment
    • Choose from a printable or digital assessment.
    • PowerPoint lessons introduce students to a new grammar skill
    • Interactive notebook activities include foldables and flaps that students manipulate to deepen conceptual understanding. Great for kinesthetic learners.
    • Interactive notebooks feature simple cuts to keep the emphasis on grammar.
    • A weekly writing prompt helps students apply new grammar skills.
    • Digital assessment can be used with Google Classroom.
    • Edit the digital assessment to meet your students’ needs.
    • Materials Needed
      • Notebook (composition or spiral)
      • Scissors
      • Glue

    Differentiation:

    There are many ways to differentiate this grammar lesson:

    • Complete interactive notebook activities in small groups to provide additional support
    • Allow students to use interactive notebooks as a reference during the writing activity or task cards
    • Have students complete fewer task cards
    • Move around the room with students who need additional support during the task card scoot
    • Use the edible digital assessment to customize weekly assessments

    ❤️ ❤️ Why You’ll Love It: ❤️ ❤️

    • No-prep grammar resource is easy to implement
    • Saves class time! Only takes 10 minutes a day!
    • Interactive activities make grammar fun!

    FAQs:

    Q: Do you have grammar lessons for other grades?

    A: Yes! We have grammar lessons for third, fourth, and fifth grades.

    Q: Where do you have the students do the writing activity? In the same notebook as the notebook activity? Or a different notebook?

    A: I have my students do it on the page next to their notebook activity. 

    Q: Do you have any suggestions for how to organize the grammar notebooks? Does this need to be a separate notebook from their writing journal?

    A: My students don’t generally have enough room in the writing notebook to include grammar. But I did go ahead and split my reading notebook in half and use it for grammar and reading.

    Q: Will the PowerPoints open properly on Google Slides? My school does not use Microsoft.

    A: Yes.

    Q: Are the PowerPoint presentations editable?

    A: I’m sorry. There is not an editable version of this resource at this time.

    Q: How do I use the digital assessment?

    A: This resource includes a PDF with links to the digital assessments. These are editable so you can customize them to meet your students' needs. Digital assessments work with Google Classroom.

    Related Resources

    ************************

    Second Grade Grammar Units:

    Unit 1

    Unit 2

    Unit 3

    Unit 4

    Other Second Grade Bundles:

    Second Grade Reading Units

    Second Grade Writing Bundle

    ************************

    More Language Units

    Third Grade

    Fourth Grade

    Fifth Grade

    Total Pages
    891 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Demonstrate command of the conventions of standard English grammar and usage when writing or speaking.
    Use collective nouns (e.g., group).
    Form and use frequently occurring irregular plural nouns (e.g., feet, children, teeth, mice, fish).
    Use reflexive pronouns (e.g., myself, ourselves).
    Form and use the past tense of frequently occurring irregular verbs (e.g., sat, hid, told).

    Reviews

    Questions & Answers

    90.9k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up