Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate

Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Subjects
Grade Levels
5th, 6th, 7th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.33 MB

PRODUCT DESCRIPTION

This project can be used when teaching division with decimals and money OR It could be used with finding unit rates. Appropriate for Grades 5-7.

**This project can be timely and should be used with independent or advanced students if used in 5th and possibly 6th grade. I have a simpler/shorter version with half as many division problems and no comparisons. **

In this project, students will use grocery sales ads to compare the prices of similar projects in each of the following categories: meats, produce items, snacks, beverages, and an item of choice. Once they’ve selected the item they would like to buy, they need to find it in two different ads. The items do not have to be exact just comparable

Example: Store A may advertise Chocolate chip cookies for $2.00 and Store B may advertise Sugar cookies for $2.25.


After they found the prices, then they must find the price per ounce or price per pound depending on how the weight was given.

Students will select two different items per category listed above. (10 comparisons total)

Finally, students will use the cheaper item from each comparison to buy. The back page lists their weekly budget and how much money they can spend. Using the price per pound or price per ounce, how many pounds or ounces can you buy and stay within your budget.

This project will help students with the division of decimals, rounding quotients when dividing, and comparing decimals.
Total Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

3.7
Overall Quality:
3.8
Accuracy:
3.7
Practicality:
3.7
Thoroughness:
3.8
Creativity:
3.6
Clarity:
3.7
Total:
13 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (11 Followers)
$3.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Grocery Comparison using Division with Decimals or Unit Rate
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up