Grocery Madness

Grocery Madness
Grade Levels
Resource Type
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

628 KB
Share
Product Description
Students can practice addition, multiplication, and division with decimals in this fun and engaging math activity! Students will receive a list of grocery items and instructions that explain it all. They will be given a budget of $75 and will be asked to buy at least 10 different items. The trick is, they can only buy 3 of each product, but the cost written is for more than 3. Students must divide to find unit prices, add to total them all, and multiply to buy more than 1 of a product. Includes complete pictured and colored list of grocery items!
Total Pages
N/A
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.00
Digital Download
List Price:
$1.50
You Save:
$0.50
More products from Josephine Lozano
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.00
Digital Download
List Price:
$1.50
You Save:
$0.50
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up