Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

Grocery Shopping - Life Skills - Special Education - Calculating Prices - Math

Grade Levels
PreK - 12th
Formats Included
  • PDF
  • Compatible with 
    Activities
Pages
9 pages
$5.00
$5.00
Share this resource
Compatible with Easel Activities
Create an interactive version of this PDF students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Also included in

  1. Life Skills Reading, Math, and Grocery Shopping: ULTIMATE BUNDLEOne of the most important skills life skills students need to master is the art of grocery shopping. I have decided to offer an awesome bundle that includes EIGHT of my BEST grocery shopping downloads from my store at a 20% discount!! E
    $32.00
    $40.00
    Save $8.00

Description

Life Skills | Grocery Shopping | Special Education | Real World Math |

After recently giving my students a grocery ad and providing them with a budget to shop, I was astonished to see how many of them did not get the concept of buying multiple items. Many students see the price tag and assume it automatically means for "one item," when in all reality, it likely is per pound or something similar. This was very apparent to me when students thought they could buy a huge turkey for only $0.69!

I have created this download to help fill a void in the classroom when it comes to calculating prices at the grocery store. These easy to print task cards are ready to go and provide students with REAL WORLD images and prices for many items they will see at their local grocery store.

Each task card comes with a simple problem to help challenge students to practice how to buy multiple of something. This also provides them with the much needed practice for sight word identification, money skills, and number sense as well!

This download would also be great to incorporate into IEP goals:

"By mm/dd/yyyy, given 10 randomly selected items from a grocery ad and asked to calculate their total prices, student X will calculate their correct prices from _____% accuracy to _____% accuracy"

Parents love seeing the relevance of lessons like this and I promise you your kids will too!

Purchase Includes:

- 28 grocery task cards where students are asked to calculate the price for buying multiple of the same item

Interested in Other Grocery Themed Lessons?

Name Brand vs. Generic Items: Click Here!

Where to Store Items: Click Here!

Bagging and Sorting Groceries: Click Here!

Recipe Grocery Match: Click Here!

Grocery Ad Practice: Click Here!

Calculating the Price of Multiple Items: Click Here!

Shopping for a Party: Click Here!

GOOGLE Shopping for a Party: Click Here!

Unit Price Activity: Click Here!

Shopping Challenge: Click Here!

Shopping Challenge (GOOGLE): Click Here!

What Is That Grocery Item? Click Here!

What is That Grocery Item? (GOOGLE): Click Here!

Grocery Store Vocabulary: Click Here!

Grocery Coloring Pages: Click Here!

Virtual Grocery Store Field Trip - Level One: Boom Cards Version or Google Version

Virtual Grocery Store Field Trip - Level Two: Boom Cards Version or Google Version

Grocery Store Vocabulary Sight Words: Boom Cards Version or Google Version

Grocery Store Aisles: Boom Cards Version or Google Version

Grocery Shopping Practice (Boom Cards): Click Here!

Buying the Right Grocery Item - Unit One: Boom Cards Version or Google Version

Buying the Right Grocery Item - Unit Two: Boom Cards Version or Google Version

Buying the Right Grocery Item - Unit Three: Boom Card Version or Google Version

Expiration Dates Unit One: Boom Cards Version or Google Version

Expiration Dates Unit Two: Boom Cards Version or Google Version

Identifying Grocery Items: Boom Card Version or Google Version

Virtual Grocery Shopping Practice: Click Here!

Stocking Grocery Shelves: Boom Card Version or Google Version

Grocery Store Job Skills Worksheets, Unit One: Paper Version OR Google Version

Grocery Store Job Skills Worksheets, Unit Two: Paper Version OR Google Version

Check Out This PRINT AND GO Grocery Bundle: Click Here!

Check Out This DIGITAL Grocery Bundle: Click Here!

Looking for a CUSTOM Grocery Bundle?: Click Here!

Interested in Other Grocery Shopping Pennants?

Sales Tax and Coupon Pennants: Click Here!

Calculating Grocery Prices: Click Here!

Want Them Both? Click Here!

Interested in Practicing Calculating Totals Using Price Tags?

Money Sense, What is the Mistake? Click Here!

Using Store Price Tags to Calculate Totals: Click Here!

Want Them Both? Click Here!

Interested in Other Popular Life Skills Lessons?

Recipe Comprehension:Click Here!

Coupons, Reading Emphasis: Click Here!

Food Directions: Click Here!

Medicine Labels: Click Here!

Receipts: Click Here!

Tickets: Click Here!

Hours of Operation: Click Here!

Safety Signs, Community Signs: Click Here!

Dollar Up, 1s, 5s, and 10s: Click Here!

Menu Math:Click Here!

How to Use a Microwave:Click Here!

How to Use a Stove:Click Here!

How to Use an Oven:Click Here!

Coupons, Picture Emphasis:Click Here!

Bus Schedules:Click Here!

Measuring Cups:Click Here!

Budgets:Click Here!

--------------------------------------------------------------------------------------

Follow My Store!

To follow my store simply click on “follow me” under Life Skills Creations on the top of my store page. You will be one of the first people to know when I have a sale or post new Life Skills Freebies in my store.

Leave Feedback and Earn Credits!

Don’t forget to leave feedback after you purchase a product! Leaving feedback also earns you "credits" which can be used for discounts on future purchases. I would very much appreciate your positive feedback!

Total Pages
9 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up