Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price

Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

52 KB|4 pages
Share
Product Description
Elijah is going grocery shopping. He needs you to help him figure out which products to buy in order to get the best deal. Take a look at his shopping list and help him decide which item is the better buy!

Assess your students' knowledge of finding unit rates/unit price through real world application with these word problems. Can be used as individual practice or with small groups/partners!


CCSS.Math.Content. 7.RP.2
CCSS.Math.Content. 7.RP.2b
Total Pages
4 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from Middle School Math Madness
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up