Grocery Store Math- Special Education Money Math

Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grade Levels
6th, 7th, 8th
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
2.76 MB   |   49 pages

PRODUCT DESCRIPTION

4 grocery store aisles
4 worksheets of 4 different grocery store aisles- each with at least 10 food items and prices for each item
Aisle #1 Personal Care (ex. Tissues, toothpaste, shampoo, etc.)-
- 4 Worksheets on identifying the price of items (2 WSs with pictures and 2 without); 8 problems per page
- 3 WSs on finding the total cost of 2 items (2 WSs with pictures and 1 without)
- 3 WSs on calculating change (1 WS on calculating change for 1 item purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 2 items purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 3 items purchased with pictures); 6 problems per page

Aisle #2 Snack Foods (ex. Oreos, doritos, nuts, goldfish, etc.)
- 3 WSs on identifying the price of items (2 WSs with pictures and 1 without); 8 problems per page
- 3 WSs on finding the total cost of 2 items (2 WSs with pictures and 1 without)
- 3 WSs on calculating change (1 WS on calculating change for 1 item purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 2 items purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 3 items purchased with pictures)
Aisle #3 Breakfast Foods
- 4 Worksheets on identifying the price of items (2 WSs with pictures and 2 without); 8 problems per page
- 3 WSs on finding the total cost of 2 items (2 WSs with pictures and 1 without)
- 4 WSs on calculating change (2 WS on calculating change for 1 item purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 2 items purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 3 items purchased with pictures)
Aisle #4 Frozen Foods
- 3 WSs on identifying the price of items (2 WSs with pictures and 1 without); 8 problems per page
- 4 WSs on finding the total cost of 2 items (3 WSs with pictures and 1 without)
- 4 WSs on calculating change (2 WS on calculating change for 1 item purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 2 items purchased with pictures, 1 WS on calculating change for 3 items purchased with pictures)
4 page answer key

Total Pages
49
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (39 Followers)
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Grocery Store Math- Special Education Money Math
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up