Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}

Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grade Levels
3rd, 4th, 5th
Common Core Standards
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
17.72 MB   |   28 pages

PRODUCT DESCRIPTION

When's the last time you took your own kiddos to the grocery store? Don't they want EVERYTHING? No matter the price?!

Well, teach your school students about the value of money with this interactive mathematics product!

INCLUDED:
48 Task Cards
6 Department Cards
1 Answer Sheet
2 Answer Keys

EXAMPLE PROBLEM: You want to purchase 5 steaks. Students will have to locate steak on the Protein Department page and find out the cost of ONE steak. Then, students will have to figure out how much all 5 steaks will cost - this is where they can add the price of the steak 5 times together OR they can multiply it by 5!

There are 6 different departments that have 4 specific task cards each. The departments are:
Dairy Department (DD)
Fruit Department (FD)
Grain Department (GD)
Junk Food Department (JFD)
Protein Department (PD)
Vegetable Department (VD)

The other 24 task cards are using ANY department. These cards are labeled with "AD" for Any Department.

In total, there are 48 task cards for students to practice their addition skills using money or decimals. Great for a whole-group activity, small group activity, individual center activity, or for an assessment!

Thanks for coming by my store!

**I LOVE reading your feedback! I would appreciate it if you all left feedback if you purchase this activity - it's very much appreciated & I take every comment into consideration when making future products!

Any questions, please use the "Ask a Question" tab above or e-mail me at ventrellasara@gmail.com - I would love to answer any questions or concerns you may have!

ENJOY! :)

Sara Ventrella @ Miss V's Busy Bees
Total Pages
28
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
12 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,665 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Grocery Store Mathematics {PRACTICING ADDITION WITH MONEY}
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up