Grocery Store Prices Division Project

Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project
Grade Levels
5th, 6th
Resource Types
Product Rating
3.7
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.32 MB

PRODUCT DESCRIPTION

This project can be used when teaching division with decimals and money. Appropriate for Grades 5-6

***This is similar to my other Grocery Store Division project but easier. Students will not need to compare unit prices. Students are doing 15 division problems instead of 30. This works better for 5th and 6th graders. More advanced students could complete the other project.***

In this project, students will use grocery sales ads to find the price per ounce or price per unit for items in the following categories: meats, produce items, snacks, beverages, and an item of choice.

Examples:
 
Per Ounce Per Unit
$1.99 per lb of Chicken $3.00 for a 12 pack of soda
 
1 pound = 16 ounces $3.00 ÷ 12 = .25
 
$1.99 ÷ 16 = .124375 Each soda can is .25
 About .12 per ounce

After they calculate the prices, students will select an item to buy. The back page lists their weekly budget and how much money they can spend in each category. Using the price per ounce or price per unit, how many ounces or units can you buy and stay within your budget.

This project will help students with the division of decimals and rounding quotients when dividing.
Total Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

3.8
Overall Quality:
3.7
Accuracy:
3.6
Practicality:
3.5
Thoroughness:
4.0
Creativity:
3.6
Clarity:
3.7
Total:
6 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (10 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project
Grocery Store Prices Division Project