Grocery Store Unit Rate Project

Grocery Store Unit Rate Project
Grade Levels
6th
Resource Types
Product Rating
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.07 MB

PRODUCT DESCRIPTION

Students will go to the grocery store and find the unit rates of ten different products. Also, studnets will plan a meal for a family on $50.00. This is a great real life example of how unit rates are important in the real world.

Works with standard. MCC6.RP. 2.
Total Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

3.9
Overall Quality:
3.9
Accuracy:
4.0
Practicality:
3.9
Thoroughness:
3.9
Creativity:
3.9
Clarity:
3.9
Total:
11 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (22 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery Store Unit Rate Project
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up