Grocery store price comparison project: real-world math

Grade Levels
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
2.22 MB   |   2 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This grocery store comparison assignment is a great example of real-world math. It gives students a glimpse at how they might use math in their everyday life to save a little money.

Teachers can use the worksheet as is or change store names to fit what's local to students and add in the correct local sales tax or have students look it up.

Students browse weekly ads and compare items from three different stores. They can also find coupons. Then, students find each item's unit price, add up items from each store and add sales tax, and reflect on what they've learned with four reflection questions.
Total Pages
2
Answer Key
N/A
Teaching Duration
45 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
5 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (465 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Grocery store price comparison project: real-world math
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up