Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!

Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom!
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

26 MB|91 pages
Share
Product Description
Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom - ★Set your room up like a science lab and see how students are shocked to see the sugar and fat in products.

Help students visually fill a baggie with teaspoons of Crisco to see how much saturated fat is in pizza or an ice-cream cookie!

---------------------------------------------------------------------------------

This Common Core Standards aligned lesson is one of my favorite Lessons !!

---------------------------------------------------------------------------------


★This resource is taken directly from my Full Semester/Year High School Health Curriculum, and my Middle/Junior High School Health Curriculum which are both #1 Best-Selling Health Curriculums on TPT!

---------------------------------------------------------------------------------

★The kids really enjoy this lesson and they learn some shocking facts about fat and sugar in products. It also helps them practice their estimating skills and their food label reading skills.

★There are 3 full days of lessons included!

★After reviewing 2 full lessons that are included on calories, fat, and sugar, and helping students use formulas to determine how much they should eat of each, you'll turn your classroom into a science lab for the day.

★All it takes besides this lesson plan is a few tubs of sugar and crisco, some sandwich baggies and some plastic spoons.

---------------------------------------------------------------------------

***GET 3 LESSONS FOR UNDER THE PRICE OF 2!!! GET THIS "FAT and SUGAR" LESSON AND 2 MORE FOR ONLY $15.00!!

CLICK HERE.

-----------------------------------------------------------------------------

This unit includes:

1. An 91-Slide PowerPoint where I include pre-lesson slides on calories, fat, cholesterol, carbohydrates, diabetes, and sugar, and colored pictures and food labels for the 15 food items.

2. A 27-Slide Obesity Slideshow showing the obesity rates of each state!

3. A 14-Slide Portion Sizes PowerPoint showing the differences of portion sizes today compared to the 60's.

4. 10 pages of complete step-by-step teacher directions.

5. A worksheet where students will guess how healthy products are from pictures on the PowerPoint show, then they will measure the sugar or crisco in baggies, walk around the room and fill in the correct teaspoons in each product, and then they will correct their answers and make some conclusions.

5. A follow-up homework assignment is included.

6. An at-home version with directions for absent students is also included.

IT'S FUN and EDUCATIONAL!!!!

-----------------------------------------------------------------------------

-----Be sure to click on the "Download Preview" above to see more-----

-----------------------------------------------------------------------------
You might also be interested in my:

- Full Semester/Year High School Health (#1 Selling Health Curriculum on TPT!)

- Middle/Junior High School Health Curriculum. (#1 Best Selling on TPT)

- Full-Year P.E. Curriculum (#1 Best Selling P.E. Curriculum on TPT)

- High School Health and P.E. - BUNDLE AND SAVE $73.00

- Middle/Jr. High School Health and P.E. - BUNDLE AND SAVE $83.00

-----------------------------------------------------------------------------

THIS UNIT AND ALL ITS MATERIALS ARE INCLUDED IN MY FULL SEMESTER HEALTH CURRICULUM" and MY "MIDDLE/JUNIOR HIGH SCHOOL HEALTH PROGRAM, AND IS ALSO PART OF THE "NUTRITION UNIT."

----------------------------------------------------------------------------------

* Documents are editable and included in Word and PDF formats.

* Ask your school district to purchase this curriculum for you!

* Purchase Orders are accepted!

* Additional license for other teachers to buy this product are half price! (Click the license button during purchase)

----------------------------------------------------------------------------------

Check out other resources:


1 to 4-Week Health Units:

3-Week Nutrition Unit (My #1 Selling Unit!)
3-Week Drug Unit
2-Week Alcohol Unit
1-Week Tobacco Unit
3-Week Sex Ed. Unit (Makes this topic easy to teach!)
4-Week Empathy/Violence Unit
2.5-Week Stress Unit
1-Week Body Systems Unit
1-Week Self-Esteem Unit
1-Week Dangerous Decisions Unit
1-Week Conflict Resolution Unit
1-Week Best Beginning of a School Year Ever Unit
1-Week Ending a School Year Unit

1 to 4-Week P.E. Units:

3 to 4-Week Basketball Unit
3 to 4-Week Flag Football Unit
3 to 4-Week Volleyball Unit
Cardio Workouts and Weight Room Unit
50 Low Organized Games Inside the Gym Unit
1 to 2-Week Badminton Unit-FREE!

Independent Study Units:

Independent Study Sex Ed. Unit
Independent Study Nutrition Unit

Special Education Units:

3-Week Sex Ed. Unit for Special Needs Students

Elementary Curriculum:

5th Grade Full-Year Health Curriculum
4th Grade Full-Year Health Curriculum
3rd Grade Full-Year Health Curriculum
How to Improve Self-Esteem and Stop Bullying: 10 Lessons Grades 4-8

*****************************************************************
*****************************************************************

***It’s fun to keep up on anything -*N*-*E*-*W*- that I post, so follow me by clicking the green star by my picture!

*-----------*------------*-------------*------------*-----------*------------*
Health Lesson: Fat and Sugar Nutrition Lab in Your Classroom


Total Pages
91 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$10.99
Digital Download
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$10.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up