Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards

Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
Grade Levels
Product Rating
4.0
3 Ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

9 MB|10 pages
Share
Product Description

36 Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Great for special education or students that need touch counting wit money. Task Cards Includes gifts, candy cane, Christmas, Hanukah, Gingerbread, Ornaments, Hot cocoa, Snow flakes and more!

Print, laminate, cut for long term use.

Student is to determine how many dollars they need to purchase the item. (e.g. You need 5 dollar bills to pay for an item that costs $5.00)

Use clothes pins or a dry erase marker to mark the correct answer.

Great for small group lessons and work task bins.

Check out more money activities here:

Money & Math Activities

Check out other life skills Task Cards:

Life Skills Task Cards

OR Save money & get the GROWING BUNDLE of Task Cards:

Life Skills Task Cards GROWING BUNDLE

_______FOLLOW ADULTING MADE EASY ON:_______

| BLOG | INSTAGRAM | FACEBOOK | TWITTER | PINTEREST |

Total Pages
10 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
List Price:
$3.00
You Save:
$1.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up