Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades

Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Holiday Shopping Math Unit- Fun, real life practice for 4th-9th grades
Grade Levels
Product Rating
4.0
4 ratings
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

330 KB|19 pages
Share
Product Description
This math unit provides snapshots of real magazine ads, a worksheet for tracking popular Christmas items students will want to buy with their $1,000. This unit has all you need for students to add up purchases,calculate taxes in different states, and make those real life connections. It is common core updated, ready to download and use in your classroom today.
Total Pages
19 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.99
Digital Download
More products from 3FlippinTeachers
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$4.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up