Home Appliance Lab- Calculating Energy Costs

Home Appliance Lab- Calculating Energy Costs
Grade Levels
Product Rating
4.0
8 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

958 KB|3 pages
Share
Product Description
This is a take home lab in which students choose certain appliances and follow the guide to find out the power usage (watts) for each.

Through a series of steps, students determine kW-hr.

Using a predetermined rate, or using the rate found on their electric bill, the students must calculate the cost per month of each appliance.

Great way to relate class time to home life!

You may also be interested in:
Electricity Notes

Vanessa Jason Biology Roots
Total Pages
3 pages
Answer Key
Does not apply
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
avatar

Biology Roots

3,370 Followers
Follow
More products from Biology Roots
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up