Honey Non-Fiction Worksheet - Reading Comprehension about Honey - FACS Culinary

Rated 5 out of 5, based on 4 reviews
4 Ratings
;
Resource Type
Formats Included
  • Google Drive™ folder
Pages
6 pages
$2.00
List Price:
$2.50
You Save:
$0.50
$2.00
List Price:
$2.50
You Save:
$0.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Made for Google Drive™
This resource can be used by students on Google Drive or Google Classroom. To access this resource, you’ll need to allow TPT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.

What educators are saying

Great introduction to how honey is made. From there it lead to watching short clips from the information learned. I just wished it came with an answer key.
Also included in
  1. This Culinary Arts lesson plan bundle will take so much off of your plate and can be used for both middle school and high school culinary arts! It includes 78 middle and high school culinary lessons that cover everything from kitchen safety to food science. Many of the activities are in both Google
    Price $150.80Original Price $250.75Save $99.95
  2. This Culinary Arts, Prostart or FACS bundle will give you 25 easy to use distance learning lessons that download right into your Google Drive so that you can enjoy your nights and weekends and not have to plan! Each of these Google lessons include student questions to check for understanding. These
    Price $62.40Original Price $98.00Save $35.60
  3. This high school and upper middle school CTE Culinary Arts lesson plan bundle of over 100 lessons and activities will have you planned for a semester or year-long course in Culinary Arts or a Family and Consumer Science foods course. Each lesson and activity is no-prep to you and is easily assigned
    Price $238.40Original Price $426.25Save $187.85
  4. This is a bundle of our lessons on sweeteners including maple syrup, honey and sugars including natural and artificial. These lessons are great for Culinary Arts, Family and Consumer Science, and Home Economics. Each lesson comes with a reading worksheet or presentation as well as questions for stu
    Price $4.00Original Price $7.50Save $3.50
  5. Are you looking for resources to teach your middle and high school students about Agriculture, Farm to Table and Food Sustainability? This bundle of resources includes 2 lessons with slideshows, guided notes, and questions that cover the history of agriculture and farming as well as food sustainabil
    Price $8.40Original Price $13.50Save $5.10

Description

This digital activity lesson on honey will keep your students engaged and learning! It is a great activity for Culinary, Life Skills, and FACS. Teaching about honey, beekeeping, or honeybees? This is a Google Document lesson that is a great way to introduce important information about honey.

What Does this Honey Reading Include?

  • Reading about honey with facts about nutritional value, cooking purposes, honeybee information, and more
  • Questions about the reading
  • Recipes with honey for students to try at home or in class

*Follow my store for more freebies and new products! Twins and Teaching

*Other Products you May Like:

FACS and Culinary Bundle

Culinary and FACS Distance Learning Bundle

Maple Syrup Lesson


Get TPT credit to use on future purchases:

• Go to your My Purchases page (log in first). Click on the Provide Feedback button to leave a rating and a short comment. You’ll earn TPT credits, which you can redeem on future purchases!

Copyright ©twinsandteaching

All rights reserved by author

Permission to copy for single classroom use only

Total Pages
6 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up