How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle

How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
How Much Does Your Ice Cream Cost? - Bundle
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|21 pages
Share
Product Description
This activity is based off a poem called Bleezer's Ice Cream by Jack Prelutsky. The poem itself can be found online. We have created activities for different holidays and seasons to coincide with Bleezer’s Ice Cream. This unit can also be used in writing class.

Included are ice cream store cost sheets, receipts, color and cut out pages. Students can make their own ice cream creations and display it with their receipts.

We’ve also include a “make your own store” set of cost sheets, receipts and instruction page. In addition students can make a poster to advertise their new store.

Writing Class – Have students write about their ice cream flavors and explain why they chose them.


Items needed for activities:
Pencil/Crayon
Scissors

Enjoy!
Total Pages
21 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$5.00
Digital Download
More products from Bon Appe'-teach
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$5.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up