How Much is a Dog? A math in real-life project

How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
How Much is a Dog? A math in real-life project
Grade Levels
Product Rating
3.8
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

296 KB|9 pages
Share
Product Description
Every kid wants a pet. But not every kid realizes just how much work a pet is-or how much it costs!

In this activity, students can work in groups or as a class to determine just how much a brand-new dog costs, from the price of the dog to the price of shots to the price of carpet stain remover!

Students will practice addition with decimals. A multiplication challenge section is included for students looking for a challenge.

Includes a guided persuasive letter template.
Total Pages
9 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Franc Up My Litt Circle
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up