Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning

How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
How much does a meal cost? Grocery Store Research and Meal Planning
Grade Levels
Product Rating
3.9
3 ratings
File Type

Presentation (Powerpoint) File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

225 KB|8 pages
Product Description
Purpose
Students will learn how food cost and nutritional value affect consumers buying decisions. All information can be used independently or with interactive student notebooks. Through this activity students will learn the price of food based on nutritional value and serving size. They will use the knowledge gained from their research to plan a meal for two people for three days. It must include one vegetable or fruit, meat, starch, dairy, and drink for each meal. Students will plan for breakfast, lunch, and supper and complete the activity twice. Once for Family G and once for Family L. Family G has a budget of $100 for three days. Family L does not have budget for their meals.

Timeline
1-3 class periods depending on how long it takes to complete the activity

Day 1:
-Visit a grocery store, look through ads, or search online for food prices, nutrient content, and serving size

Day 2/3:
-Complete activity guide

Includes:
Grocery Store Visit Activity Sheet and Guide

Objective
Students will…

1. Evaluate and compare the nutrient content, cost, and number of servings for a meal or meals.


Materials needed:
Access to a grocery store or Ads
Access to computers
Grocery Store visit Activity sheet and guide

If you have any questions, suggestions, or corrections, please leave a question on the question and answer section of my store and I will get back to you quickly!

How to get TPT credit to use on future purchases:
**Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product.**

How to be the first to know about my discounts, freebies, and new products:
**Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store.





Total Pages
8 pages
Answer Key
Does not apply
Teaching Duration
3 days
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.50
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$2.50
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up