Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

How much does my sentence cost?

How much does my sentence cost?
How much does my sentence cost?
How much does my sentence cost?
Grade Levels
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

35 KB|2 pages
Product Description
This activity allows students to figure out the cost of a variety of sentences by giving each part of speech a money value. Students can use their grammar and math skills to figure out the cost of each sentence. There is also an opportunity for students to write their own sentences for specific costs listed. Finally students are challenged to write the most expensive and least expensive sentence using the money values given. This is a great challenge activity!
Total Pages
2 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
30 minutes
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$2.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up