Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates

Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Ice Cream Creations Performance Task: Ratios, Rates, and Unit Rates
Subject
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
6 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

363 KB|7 pages
Share
Product Description
For this project, students assume the role of an ice cream connoisseur. The task is to create an ice cream sundae big enough to serve 4 people to sell at Dairy Delights Family Restaurant. Students need to create the ice cream sundae recipe by planning the ice cream and the toppings that will be used on the sundae using the ingredient/price sheet. The restaurant also does catering, so students will need to compute unit prices for the ingredients, prepare a budget, and calculate the cost to feed 20, 60, and 100 people. Using ratio and rate language, each student will write a proposal to persuade the Dairy Delights manager to use the ice cream sundae recipe in the restaurant.

This is a fun way for students to demonstrate their understanding of ratios, rates, and unit rates!

*Grading rubrics included
Total Pages
7 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Kelly Bidinger
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up